مزایای ترخیص کالا از گمرک بوشهر

ترخیص کالا از بوشهر

در این مقاله قصد داریم شما را با مزایای ترخیص کالا از گمرک بندر بوشهر آشنا کنیم. همانطور که میدانیم بندر بوشهر از مهمترین بنادر تجاری و توریستی در کشور می باشد که اغلب تجار و بازرگانان داخلی و خارجی از گمرکات فعال در این بندر برای واردات کالا های تجاری خود استفاده می کنند و در واقع شناخت تشریفات اداری و امور گمرکی این بندر برای تاجرین و بازرگانان که قصد انجام مبادلات دریایی و یا برقراری روابط تجاری با کشورهای عربی را دارند، یک مسئله مهم در پیشبرد انواع تجارت های بین المللی آن ها محسوب می شود.

 

قبل از بررسی مراحل و روشهای ترخیص کالا از بندر بوشهر توضیحاتی راجع به تاریخچه و اهمیت این بندر نسبت به دیگر بنادر را به اطلاع میرسانیم:

بندر بوشهر با مساحتی به اندازه ٢٣ هزار و ١۶٧ کیلومتر مربع از جمله استان های بزرگ جنوبی کشور و یکی از مهم ترین بنادر خلیج فارس به شمار می رود که با قدمتی 5000 ساله از جمله قدیمی ترین بنادر تجاری کشور است که معمولا اغلب تجارت های بزرگ و مهم در گمرکات این بندر صورت می پذیرند. همچنین وجود منابع انرژی مهم و حاصلخیز در بندر بوشهر موجب شده تا این بندر به لحاظ انجام تجارت های نفتی نیز مورد توجه تاجرین خارجی قرار گیرد و لقب ” بندر انرژی ایران ” را از آن خود نماید.

در عرصه ی بین المللی بندر بوشهر از انجا که روزانه حدود 8 میلیون تن کالا دریافت می نماید از جایگاه ویژه ای برخوردار است.بند بوشهر با توجه به مرز آبی طولانی خود دارای اسکله های فراوانی میباشد که این امر موجب تسهیل و تسریع در امور بارگیری و تخلیه گردیده است.، به طوری که اغلب کشتی های خارجی که از کشورهای چین، امارات متحده عربی، سریلانکا، هند و … به سمت ایران فرستاده می شوند، بارگیری و تخلیه آ ن ها در این بندر انجام می شود.

مرز های جغرافیایی مختلف زمینی و دریایی، وجود اسکله های بزرگ و گسترده در زمینه بارگیری و تخلیه کشتی ها، گمرکات فعال، خدمات 24 ساعته و شبانه روزی کارکنان بندر، موقعیت جغرافیایی مناسب و وجود منابع انرژی فراوان از جمله مهم ترین دلایلی که از گذشته تاکنون مورد توجه بازرگانان داخلی و خارجی قرار گرفته و موجب شده که بندر بوشهر به یکی از مهم ترین بنادر تجاری و بازرگانی تبدیل شود. امروزه نیز با گذشت سال ها تجربه موفق تجار از انجام امور بازرگانی تجارت خود در  این بندر پهناور، ترخیص کالا از گمرک بندر بوشهر همواره بیشتر از سایر گمرکات کشور مورد توجه تاجرین قرار گرفته و لذا باید گفت که اغلب تجار داخلی و خارجی تمایل دارند مبادلات خود را از طریق این بندر به انجام رسانده و گمرکات بوشهر را برای ترخیص انواع کالاهای خود انتخاب کنند.

 

ترخیص کالا از بوشهر

 

آنچه گمرک بوشهر را متمایز میکند:

همانطور که گفته شد بندر بوشهر با قدمت 5000 ساله خود جزء قدیمی ترین بنادر تجاری کشور می باشد که از دیرباز تاکنون مورد توجه تاجرین و بازرگانان داخلی و خارجی قرار گرفته است. موقعیت جغرافیایی بسیار مناسب این بندر و وجود مرزهای آب مختلف با کشورهای عربی و همسایه یکی از مهم ترین دلایلی است که تجار در انتخاب این بندر به عنوان قطب اصلی تجارت خود بدان اشاره می کنند؛ اما اگر به سایر آمارهای انجام شده توجه نمایید کاملا مشخص است که سایر کشورها همچون چین، هند، سریلانکا، فیلیپین، کره جنوبی و … نیز همواره اسکله های بزرگ این بندر را برای تخلیه و بارگیری کالاهای خود انتخاب  می کنند و این یعنی ترخیص کالا از گمرک بندر بوشهر تنها به موقعیت جغرافیایی مناسب این بندر ختم نشده و حتما دلایل دیگری دارد.

مزایای اقتصادی فراوانی که طی نظر سنجی از تجار داخلی و خارجی در رابطه با گمرک بوشهر بدست آمده آن قدر فراوانند که باعث گردیده اکثر افراد گمرکات این بندر را جهت ترخیص کالالهای خود استفاده نمایند. در ادامه به برخی از این مزیت ها اشاره شده است.

  • دسترسی عالی این بندر به کشورهای حوزه خلیج فارس مانند کویت،قطر،بحرین و عمان بدلیل موقعیت جغرافیایی خاص
  • تخفیف 20 درصدی که تنها بندر بوشهر دارای این ویژگی میباشد.
  • سرعت بالای ترانزیت،بارگیری و تخلیه در این بندر
  • هزینه ی کمتر دپوی کالا در این بندر نسبت به سایر بنادر.
  • انجام امور بدون تعطیلی و به صورت 24 ساعته.
  • امکان انجام مبادرات بین المللی همچون صادرات و واردات محصولات نفتی
  • با وجود قدمت 5000 ساله این بندر در انجام تجارت های بزرگ کشور از جمله قدیمی ترین بنادر تجاری ایران شناخته می شود.
  • دارای بیشترین مرز دریایی با خلیج فارس
  • طبق اعلام سازمان ها و مراجع قانونی کشور معافیت گمرکی برای کالاهایی که در منطقه تولید و وارد ایران می‌شوند، تعیین گردیده است.
  • ترخترخیص کالا در سریعترین زمان ممکن و با کمترین تشریفات گمرکی
  • انبار داری مدرن و به صرفه
  • نزدیکی منطقه ویژه اقتصادی پارس به بندر بوشهر
  • امکان صادرات مجدد کالاهایی با ورود موقت
  • دارا بودن 37 هزار متر مربع انبار مسقف

 

چگونگی ترخیص کالا از گمرک بندر بوشهر

بندر بوشهر نیز مانند سایر گمرکات کشور تشریفات اداری و روند ها و مراحل خاص خود را جهت ترخیص کالا دارد.

یک ترخیص کار حرفه ای بایستی با تمامی مراحل کار آشنا و اطلاعات جامع و کاملی را برای انجام کارها داشته باشد. نکته‌ی بسیار مهم در مبحث ترخیص کالا الزان حضور فیزیکی در محل گمرک میباشد که بتوان تمامی مراحل را با دقت و آگاهی کامل به انجام رسانید.

بنا براین علاوه بر آگاهی و داشتن اطلاعات کافی که لازمه یانجام مراحل می باشد حضور در اداره ی گمرک بوشهر جهت ترخیص کالادر تمامی مراحل تا زمان دریافت کالا از سیستم انبار داری گمرک الزامی میباشد. اما با توجه به مشغله ها و دغدغه های بیشمار تجارت های کوچک و بزرگ، قطعا حضور تجار در اداره گمرک موجب از دست رفتن وقت آن ها و در طولانی مدت خسارات های مالی فراوانی را در پی داشته باشد.

بنابراین شاید بهتر باشد یک ترخیص کار حرفه ای را استخدام نمایید تا فرآیندهای مربوط به ترخیص کالاهای شما را با حضور در گمرکات مختلف کشور و در اسرع وقت به انجام برساند. ترخیص کار حرفه ای با تمامی مراحل ترخیص کالا از گمرکات مختلف کشور آشنا بوده و علاوه بر دریافت کالاها از گمرک می تواند مراحل قبل از ترخیص همچون جمع آوری اسناد و مدارک مورد نیاز گمرک، دریافت مجوزها و گواهی نامه ها، مراحل ثبت سفارش کالا، تنظیم اظهارنامه ها، پرداخت ها و … را نیز انجام داده و با حضور سریع در اداره گمرک روندهای مربوط به ترخیص کالا را در اسرع وقت انجام دهد.

شرکت مهد تجارت سگال زرین با تربیت ترخیص کاران حرفه ای و کارآزموده خدمات مختلفی را در زمینه انجام امور بازرگانی به تجار داخلی و خارجی و کشور ارائه می دهد. شما می توانید به شرکت تجاری مهد تجارت مراجعه کرده و ضمن دریافت مشاوره های بازرگانی در خصوص انجام تجارت های بین المللی خود از خدمات گسترده ای این شرکت در زمینه ترخیص کالا از گمرکات مختلف کشور از جمله گمرک بوشهر نیز استفاده نموده و در کوتاه ترین زمان، با کمترین هزینه ها به تجارت های بزرگ و سودهای کلان اقتصادی دست یابید.